Babacsigolya továbbképzés Babacsigolya továbbképzés

2025. május 9-én sor került az első akkreditált továbbképzésünkre "Magzati borda-, és csigolyafejlődési rendellenesség diagnózisa, és későbbi kezelése" címmel (SZTE SZAOK/2025.I./00039).

  • Résztvevők: a programra 63 fő regisztrált (fele az ortopédia, másik fele a szülészet-nőgyógyászat területéről érkezett)
  • A továbbképzés előadói:
    • dr. Elekes Tibor klinikai genetikus, centrumvezető főorvos (Foeto-Maternalis Centrum, Szeged): www.genvironprenatal.hu
    • dr. habil. Tunyogi-Csapó Miklós egyetemi tanár, gerincsebész (Pécsi Egyetem, Idegsebészeti Klinika)> www.atlasgyogykozpont.hu
    • Schuster Barbara pszichopedagógus/gyógypedagógus, egészségügyi coach, a Vertebra Alapítvány operatív igazgatója: www.opmentor.hu
  • MSZNUT: A Magyar Szülészeti Ultrahang Társaság támogatta a továbbképzésről szóló informálást és reményeink szerint az együttműködés a jövőben is folytatódik.
  • A program értékelése a résztvevők visszajelzései szerint: átlagon felüli.
  • A program fotói: MEGTEKINTÉS
  • A program videója: MEGTEKINTÉS
  • A program tematikája:

1. Schuster Barbara: (Vertebra Alapítvány)

A Babacsigolya program kialakulása - krízistől a professzionális segítségnyújtásig – 30 p

I. korszak

2013 előtt: „nagy görbület – nagy műtét” korszak

A csigolyafejlődési rendellenesség felismerésére és kezelésére korlátozottak a lehetőségek, az érintett páciensek egy részénél komoly (akár az életet fenyegető, az életminőséget súlyosan befolyásoló) állapot alakul ki, amelynek kezelése nagy megterheléssel járó korrekciós műtéttel valósulhatott meg (dr. Jeszenszky, Németo., Svájc)

II. korszak

2013-tól: „kis görbület, kisgyerek, kis műtét” korszak

Prof. Dr. Jeszenszky Dezső rendszeres hazai – tanítói, mentori – tevékenységének köszönhetően az itthoni gerincsebészek is megismerkedhetnek a csigolyafejlődési rendellenesség kisgyermekkorban történő – megelőző jellegű – műtéti kezelésével (Debrecen, Pécs). Ez a megoldás jellemző napjainkig, a korai felismerés (még a nagy deformitás kialakulása előtt) döntő jelentőségű. A műtéti kezelés több centrumban elérhető Magyarországon (Budapest, Debrecen, Pécs)

III.

2019-2020-tól: „magzatok” korszak

Megjelennek az első kismamák, akik magzatánál csigolyafejlődési rendellenességet diagnosztizálnak. A diagnózist általában terhesség megszakítási javaslat, s ezzel együtt pánik, sokk kíséri. A Vertebra Alapítvány – a gerincsebészek közreműködésével – hiteles, kompetens információt ad és emberi támogatást az érintetteknek. Nem dönt, nem befolyásol, de objektíven tájékoztat az állapotról. Minden esetben a magzat megtartásáról döntenek a szülők. A kismamák növekvő száma miatt igény formálódik tematikus honlapra (www.babacsigolya.hu), riportok születnek a témában, 2022-ben Egészségértés-díjat nyer ezzel a tevékenységgel az alapítvány.

2024-ben jelennek meg az első nyugodt kismamák, akik a klinikai genetikustól az ultrahang vizsgálat során megbízható információt kapnak, s ezekben az esetekben nem merül fel már a várandósság megszakítása. A leendő szülők informáltak, s nyugodtan, bizalommal néznek a jövő elébe. Utóbbi esetekben a klinikai genetikus: dr. Elekes Tibor.

Kapcsolatfelvétel történik és együttműködésről szóló javaslat, ennek nyomán szerveződik a továbbképzés 2025-ben.

A program idején 26 olyan gyermekről van tudomásunk, akik ismert csigolyafejlődési rendellenesség diagnózisával jöttek/jönnek a világra.

2. Dr. Elekes Tibor klinikai genetikus, centrumvezető klinikai főorvos (SZTE Foeto-Maternalis Centrum) 90 p

A magzati csigolyák és bordák szegmentációs és fúziós rendellenességei: 2D/3D ultrahangos képalkotás; A magzati csigolyák és bordák szegmentációs és fúziós rendellenességei: kóros esetek differenciál-diagnosztikája és genetikai managementje

Az előadás részletesen és hosszan kitért a magzati gerinc vizsgálatára, annak nehézségeire, metódusaira, valamint rendkívül informatív módon helyszíni ultrahang bemutatóval teszi az átadott ismereteket teljessé. A helyszíni ultrahang bemutató kitért a kóros esetek differenciál diagnosztikájára, részletes esetbemutatásra, szakmai magyarázatokra.

3. Dr. habil Tunyogi-Csapó Miklós gerincsebész, egyetemi tanár (PTE Idegsebészeti Klinika) 90p

A congenitalis scoliosis diagnózisa, általános kezelési elvei; Esetbemutatások, életminőség a congenitalis scoliosis műtéti kezelése mellett

Az előadás részletesen és hosszan kitér a csigolyafejlődési rendellenesség okozta gerincferdülés kezelésére (obszerváció, műtét, növekedő rendszer, openwedge-technika), s bemutatja a kisgyermekkorban végzett műtétek egyértelmű előnyei

4. Schuster Barbara: Az érzelmi támogatás jelentősége, és a szülőkkel történő kommunikáció árnyalatai magzati diagnózis esetén 30 p

Esetbemutatás: egy 2020-ban született, magzati korban diagnosztizált gyermek történetének komplex bemutatása, beleértve a műtéti kezelését (2024 szeptember). A kommunikáció jelentősége a krízisben, a szülői bizalom és együttműködés megnyerése.







A Vertebra Magyar Gerincsebészeti és Paraplégia Rehabilitációs Alapítvány bemutatkozása

Egészségértés Díj 2022

A Vertebra Alapítványt 1990-ben hozta létre prof. dr. Jeszenszky Dezső gerincsebész. A szervezet a gerincferdülésben érintett gyermekek és felnőttek teljes körű támogatását végzi, és összefogja a páciensekért dolgozó szakembereket. Tevékenységünk két fő irányvonala az edukáció, azaz hiteles információ nyújtása elsősorban a gerincferdülés, de más gerincbetegségek konzervatív és műtéti kezelését illetően is, illetve a sorstárs közösség megteremtése és összefogása, pszichés támogatás nyújtása.

Az alapítvány tevékenységét országos hatókörrel végzi, számos kezdeményezéssel és programmal segíti a gerincferdülésben érintett pácienseket, családokat, és az értük dolgozó szakembereket. A mindennapi munkánkban erőt, motivációt ad a folytatáshoz a páciensek, családok szeretete, hálája, és folyamatos pozitív visszajelzése.

Kuratóriumi tagok:

  • Prof. dr. Jeszenszky Dezső
  • Horváth-Németh Zsófia (elnök)
  • dr. Cs. Frank László
  • dr. Bárdos Dóra
  • Joó István Csaba

A szervezet operatív igazgatója:

Schuster Barbara

Fő tevékenységünk:

Egyéni betegsegítéssel, programokkal, kiadványokkal, élményterápiás táborokkal, edukációs tevékenységgel, közösségi összefogással állunk az érintettek és a szakemberek rendelkezésére.

Szakmai anyagaink, bővebb információ:

Aktuális felhívásaink, cikkeink: www.scoliblog.blogspot.com

Könyveink, magazin: www.scolirodalom.hu

Más kiadványaink (ebook, mesekönyvek): www.gerincferdules.hu/kiadvanyaink

Facebook oldalunk: Vertebra Alapítvány

Youtube csatornánk: Vertebra Alapítvány (edukáció, sorstárs történetek)

Dokumentumfilmünk: Gerincműtét testközelből

Instagram profilunk: scoliosis.vertebraalapitvany

Díjaink, elismerések:

  • Semmelweis Garancia Védjegy
  • Richter egészségügyi szakdolgozói díj 2014, 2021
  • Egészségértés Díj 2022
  • Hiteles egészségügyi weboldal minősítés

Állandó támogatóink: SALUS, MOL Gyermekgyógyító Program

Vertebra Alapítvány adószáma: 19650500-1-43