Érthetően, egyszerűen
Az alábbiakban összefoglaljuk a csigolya-, és bordafejlődési rendellenességek kapcsán a legfontosabb fogalmakat a könnyebb eligazodás, tájékozódás kedvéért. Aki a keresőbe csak a gerincferdülés szót írja be, és ezzel kapcsolatos találatokat kap, az szinte biztosan nem a csigolyafejlődési rendellenesség okozta gerincferdüléssel kapcsolatos információhoz jut. A lenti felosztásból jól látszik miért.
A gerincferdüléses esetek nagyon kis részét teszik ki a csigolyafejlődési rendellenesség okozta deformitások, és ezek szinte mindig egyéni elváltozások, saját kezelési tervekkel. Ezen a honlapon és a Vertebra Alapítvány más elérhetőségein található anyagokon túl lényegében nem létezik a laikusok számára hozzáférhető tájékoztató. A szakembereknek (gerincsebészeknek) szóló cikkek pedig inkább újabb aggodalmat kelthetnek, hiszen azok főleg az orvosi részre koncentrálnak, és kevéssé arra, valójában mit is jelent egy ember életében, ha ilyen rendellenességgel születik. Összefoglalva tehát: félreértésre adhat okot a két típus összekeverése, és az interneten történő információk értelmezése, ha valaki az alábbi különbségekkel, fogalmakkal nincs tisztában.
A gerincferdülés latin neve: scoliosis Csigolya latin neve: vertebra Ismeretlen eredetű gerincferdülés: idiopathias scoliosis Csigolyafejlődési rendellenesség (ismert) ok miatt kialakult gerincferdülés: congenitalis scoliosis (veleszületett gerincferdülés)
idiopathias scoliosis
A gerincferdülés gyakoribb típusa az ún. idiopathias scoliosis (ismeretlen eredetű gerincferdülés) teszi ki az esetek mintegy 80%-át. Ezeket a pácienseket – bizonyos súlyossági fok esetén - konzervatív úton (fűző, gyógytorna), súlyosabb esetben műtéti úton kezelik. Itt bár a genetikai okok is jelentős szerepet játszanak a kialakulásban, de a számításba jövő tényezők összességét alapul véve mégis ismeretlen eredetről beszélünk. A kezelésnek általános és elfogadott protokollja, kezelési elvei vannak. Az interneten fellelhető – gerincferdülésre vonatkozó anyagok – legnagyobb része erre a típusra vonatkozik.
congenitalis scoliosis (veleszületett gerincferdülés)
Az ismert eredetű csoportba (az összes eset kb. 20%-a) azok az esetek tartoznak, ahol a gerincferdülés kialakulásának oka ISMERT (pl. alapbetegség miatt, annak talaján, velejárójaként alakult ki). Ebben a csoportban a leggyakoribb típus az ún. congenitalis scoliosis (veleszületett gerincferdülés), amely a csigolyafejlődési rendellenességre utal. Ezek a rendellenességek, elváltozások bár tipizálhatók, de alapvetően mindig egyéni megjelenést mutatnak, ezért a kezelési terv, a kezelés menete mindig EGYÉNI. Ennél fogva általános szakmai protokoll, kezelési metódus sem létezik, minden páciens egyéni utat jár be.